این وسایل را با خود به داخل هواپیما نبرید

اگر برای بار اول است که می خواهید سوار هواپیما شوید، حتماً هیجان زده اید. کمی آرام باشید و به نکات لازم برای سفر با این پرنده ی آهنی، توجه کنید. هواپیما؛ مهیج ترین وسیله ای که شما را به مقصد می رساند،
اگر برای بار اول است که می خواهید سوار هواپیما شوید، حتماً هیجان زده اید. کمی آرام باشید و به نکات لازم برای سفر با این پرنده ی آهنی، توجه کنید. هواپیما؛ مهیج ترین وسیله ای که شما را به مقصد می رساند، سعی دارد پروازی راحت و امن را برایتان به همراه بیاورد. کمترین کاری که شما به عنوان مسافر هواپیما، باید انجام دهید، احترام به قوانین هواپیما است. این قوانین، با در نظر گرفتن همه ی جوانبی که می تواند هم هواپیما و هم شما و مسافران را به خطر بیاندازد، وضع شده که شاید از نظر شما کمی سخت گیرانه باشد. توصیه می کنیم، قبل از تجربه ی سفر با هواپیما، از قوانین آن آگاه شوید. در این مطلب به برخی از این قوانین اشاره می کنیم.

همه ی ارگان هایی که ارائه دهنده ی خدمات به مسافران هستند، تمام تلاش خود را می کنند که امن ترین و راحت ترین سفر را برای مسافرانشان بوجود بیاورند. حالا در قبال این خدمات، قوانینی هم برای مسافران وضع می کنند که رعایت آنها به امنیت و سهولت سفرشان کمک می کند. فرودگاه یکی از مکان هایی است که از قوانین وضع شده برای مسافران هواپیماها حمایت می کند. شما هم با خرید بلیط هواپیما، باید از این قوانین تبعیت کنید. برخی از این قوانین که شاید کمی سخت گیرانه باشد، مربوط به وسایلی است که شما با خود به همراه می برید. توصیه می کنم، قبل از رفتن به فرودگاه وسایل خود را بررسی کنید تا وسایل ممنوعه همراهتان نباشد.

وسایلی که اجازه ی ورود به هواپیما را دارند:

مایعات و غذاها

مایعات از جمله مواردی است که باید بیشتر راجع به آن احتیاط کنید؛ چون فقط تحت شرایط خاصی می توانید همراه خود ببرید. برخی از افراد با تجربه هایی که در این مورد دارند، شاید شما را آشفته کنند که اجازه ی بردن هیچ نوع مایعاتی را ندارید. با کمی تحقیق متوجه می شوید که دقیقأ اینطور نیست! طبق قانون شماره‌ی «۱-۱-۳»، آوردن بیشتر مایعات، ائروسل و ژل‌ها به داخل هواپیما قانونی هستند، فقط به شرطی که در مخزن‌های ۱۰۰ گرمی یا کم‌تر قرار گیرند. بر اساس قانون، تمام مخزن‌های مایعات، باید در یک کیسه‌ی تمیز یک لیتری، پلاستیکی و زیپ‌دار قرار داده شوند.

نکته: شما اجازه دارید، فقط یک کیسه‌ ی حامل مخزن مایعات را، همراه داشته باشید.

نکته: این قانون برای مایعاتی است که می خواهید در کیف‌های دستی و داخل کابین به همراه داشته باشید و برای بارهای تحویل داده شده به انبار هواپیما، چنین محدودیتی نیست.

مایعاتی که تا ۱۰۰ گرم می توانید همراه خود ببرید:

خوراکی‌هایی مثل مربا، کره، پنیر، ژله، سوپ، انواع سس، آب، روغن و سرکه.

کرم‌ صورت و لوسین‌، ژل‌ مو و شامپو، ادکلن، عطر

لوازم آرایشی و شخصی که نمی‌توانید به داخل هواپیما ببرید:

انواع كرم، لوسیون، مرطوب‌كننده و روغن حمام، شامپو و نرم‌کننده، خمیردندان، حشره‌كش، در بطری بازكن، موچین، اسپری یا ژل خوش‌بوكننده، قوطی و بطری اسپری، ابزار تعمیر عینك (از جمله پیچ‌گوشتی)، انواع ژل و اسپری حالت‌دهنده‌ی مو، وسایل فرم‌دهنده‌ی مژه، میل بافندگی و قلاب‌دوزی، کارد و چاقو به استثنای کاردهای پلاستیكی یا لبه گرد مخصوص كره، عطر، صابون مایع، ناخن‌گیر، لاك ناخن و لاك پاک‌کن، داروهای ژلاتینی و مایع بدون نسخه مانند شربت سرفه، ریش‌تراش و تیغ، قیچی پلاستیكی یا فلزی

نکته: همراه داشتن دارو، با نسخه ی پزشک مانعی ندارد. نسخه را در کیف دستی همراه داشته باشید تا در فرودگاه، بدون معطلی به مأموران بازرسی نشان دهید.

نکته: برخی از مواد آرایشی مایع را طبق قانون شماره‌ی «۱-۱-۳»، می توانید همراه داشته باشید.

وسایل که اجازه ی ورود به هواپیما را ندارند:

مایعات مشتعل، رنگ‌های ائروسل

اسپری رنگ

باتری‌های اسیدی

مایع سفیدکننده

کپسول‌های آتش‌نشانی و مخزن‌های فشرده‌ی گاز

کلر برای استخر و جکوزی‌

تربانتین و تینر

مایع فندک

گازولین

سوخت‌ها

بسته غذا

اسپرهای دفاع از خود (در صورت مجهز بودن به مکانیزم امنیتی، یک چهارم انس می‌تواند در انبار هواپیما حمل شود)

این وسایل‌ را به انبار تحویل دهید:

وسایلی که تنها با فرستاده شدن به انبار می توانید همراه خود ببرید:

وسایل بُرنده: تیزبُر، یخ خردکن، ساطور، تیغ اصلاح، شمشیر و چاقو‌ها

وسایل ورزشی: دستکش‌های بیسبال، وزنه، چوب‌های گلف، چوب اسکی، باتوم و چوب بیلیارد

سلاح‌های گرم: مهمات، تفنگ بادی، سلاح، منورانداز، تفنگ، اسلحه‌ی کپی‌شده، اسلحه‌های ساچمه‌ای، قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی اسلحه

وسایل سنگین: تبر، سیخونک دام، چکش، مته، اره، وسایلی با درازای ۷ اینچ و بیشتر

وسایل دفاع شخصی: باتوم، چماق، پنجه بوکس، شوریکن، باتوم پاسبان، جنگ‌افزار

وسایلی که در هر صورت ورود آن‌ها ممنوع است:

باروت

ترقه

دینامیت

مواد منفجره‌ی پلاستیکی

بمب

شعله‌

وسایل منفجره‌ی کپی شده

شعله‌های گازی

فندک‌های شعله‌ای

کبریت‌هایی که تحت هر شرایطی روشن می‌شوند

کلر برای استخر و جکوزی

کیسه‌ هوای اتومبیل

سموم

وسایل رادیواکتیو

فاسدکننده

وسایل آهن‌ربایی

مواد آلی

وسایل عفونی

با بررسی تمام این نکات، وسایلی که با حجم کم و در حد کیف دستی باشد می توانید همراه خود به داخل کابین ببرید و بقیه به انبارهواپیما منتقل می شود. وسایلی هم که برای هواپیما و سرنشینان آن خطرساز است، ورودشان ممنوع است.

نکته: حداکثر وزن مجاز کیف دستی برای حمل به کابین هواپیما، ۴ کیلوگرم و حداکثر مجموع ابعاد آن ۱۱۵ سانتی متر است.

نکته: حمل کردن برخی وسایل ضروری (به مقدار مشخص) که دلیل قانع کننده ای برای آن داشته باشید، با هماهنگی مأموران بازرسی بلامانع است؛ مثل شیر خشک کودکتان.

فراموش نکنید که قوانین و مقررات هواپیمایی، امنیت و آسایش پرواز را برای همگان تامین می کنند؛ پس به این قوانین احترام بگذارید. حالا که از نکات لازم، راجع به وسایل ممنوعه در هواپیما مطلع شدید، با آگاهی و خیال راحت، وسایلتان را جمع و چمدان هایتان را ببندید.

 

دوشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ 45348 بازدید

ثبت نظر

نام را وارد نمایید .
شماره تماس را وارد نمایید .
متن پیام را وارد نمایید .
0
ثبت نظر